MBSR Programı

 

 

Farkındalık; açık bir algıyla, deneyimlenen anın bilgisini özümsemek, “yargısız ama maksatlı olarak yaşanan ana dikkatimizi vermek demek” – Jon Kabat Zinn. Her ne oluyorsa olduğu anda tüm varlığımızla orada olmak; şimdiki anı, yaşamın tek gerçek anını yaşamak aslında.

Farkındalıkla odaklanmanın ve dikkati toplamanın, yaptığımız her ne ise onu daha iyi yapmamızı sağladığı bir gerçek ve bu programın 8 hafta sonunda insanların beyinlerindeki kalıcı etkilerini de 40 senedir yapılan araştırmalarla biliyoruz artık. Bu programla fark edilen “olma” hali, stresi kontrol altına alarak, bir deneyimin her anını tutkuyla, merakla, heyecanla, yargısız gözlemleyerek ve bu sayede öğrenerek ve gelişerek yaşama şansını veriyor bizlere.

Stres binlerce yıllık evrimimizden bize kalan, doğduğumuz andan itibaren de yaşamımızda önemli yer tutan bir olgu. Stres algıladığımız tehlikeye verdiğimiz tepkidir. Geçmişten getirdiğimiz varoluşumuzu tehdit eden tehlikelere karşı geliştirdiğimiz streslerin yanında, tehlike olarak algıladığımız her olguya aynı abartılı fiziksel, düşünsel ve duygusal tepkilerle yanıt verdiğimizde hayat yaşanması çok zor bir ızdırap haline gelebiliyor. Geliştirdiğimiz, öğrendiğimiz ya da genetik mirasla edindiğimiz endişe ve korkular bizleri stresli bir yaşamın girdabına sokuyor.  

Ve beraberinde ortaya çıkan, gerginlik, sıkıntı, uyku sorunları, kas gerginlikleri, ağrılar, tansiyon rahatsızlıkları, sindirim sistemi sorunları, nefessiz kalma, bağışıklık sistemi sorunları ve hatta hücre DNA’sında bulunan telomerlerin azalması sonucu erken yaşlanma gibi fiziksel olarak karşılaştığımız sıkıntılar ortaya çıkmaya başlıyor.

Psikolojik olarak da, odaklanma ve konsantrasyon kaybı, isteksizlik, tatminsizlik, kaygı, endişe, genel bir atıllık hali yaşamın ayrılmaz bir parçası haline geliyor.

Ta ki fark edinceye kadar…

Burada bu yazıyı okuyor olmanız zaten kendinizle ilgili bir farkındalığınız olduğunu gösteriyor. Şimdi geriye kalan bir adım daha atıp farkındalığınızı genişleterek anda ne tepkiler verdiğinizi gözlemlemek. Her şefkatli gözlemde durumun farkına vararak kendimiz ve hayatımızla ilgili her an yeni şeyler öğrenmek ve böyle geniş bir algıyla hayatın farkında olarak yaşamaya devam etmek.

Yaşamı bu farkındalıkla deneyimlemek bir çok yerde bir “beceri” olarak tarif ediliyor. Bir şey beceri olarak tarif edildiğinde bazen becerilemeyebiliyor ya da bu beceri için çabalamak, becermeye çalışmak ve bazen başaramamak kavramlarını da beraberinde getirebiliyor.

Ama MBSR sonrasında “farkına varılan farkındalık hali” bir beceri değil bir olma halidir. Zaten içimizdedir. Sadece algıları açmak ve farkında olduğumuzu bilmek yeterlidir. Her çaba, her olumsuz farkındalık hali bizi bu bütünüyle var olma halinden uzaklaştırır.

8 haftalık MBSR programı sayesinde yaşamımıza yavaş yavaş kattığımız bu farkındalık hali bizlere fiziksel, düşünsel ve duygusal olarak kendimizi ve yaşamı başka bir açıdan değerlendirme içgörüsü sağlıyor.

Program:

 • 8 haftalık MBSR Programı, haftada 1 gün yapılan 2,5 saatlik oturumlardan ve 6. haftada bir bütün gün yapılan sessizlik ve meditasyon gününden oluşur.
 • Farkındalığa nasıl eğileceğimizin irdelendiği konu anlatılarının yanı sıra deneyimsel bir grup programı olduğundan, birlikte yapılan meditasyon ve sohbet bölümlerini içerir.
 • Bu deneyimler sırasında her hafta stres ve stres yönetiminin içsel olarak nasıl sağlandığı ile ilgili herkes kendi dünyasında kendine özgü farkındalıklar geliştirmeye başlar.
 • Oturumlardan sonra tatbik edilen meditasyonun ses kaydı katılımcılara verilir ve bu sayede bu meditasyonları yavaş yavaş günlük hayatlarına  almaları beklenir.
 • Programın başlama tarihinden 1 hafta önce katılımcılarla, programın kendilerine uygun olup olmadığı, beklentiler ve kazanımlarla ilgili mutlaka bir oryantasyon buluşması yapılır. Katılımcının bu buluşmaya katılamaması durumunda ise mutlaka eğitmenle bir ön görüşme ayarlanır.

Yaklaşan Eğitimler

Oryantasyon Buluşması Online
1.Oturum  30 Ekim 2021  Cumartesi (19:00 – 22:00)
2.Oturum   6 Kasım 2021 Cumartesi (19:00 – 22:00)
3.Oturum 13 Kasım 2021 Cumartesi (19:00 – 22:00)
4.Oturum 20 Kasım2021 Cumartesi (19:00 – 22:00)
5.Oturum 27 Kasım 2021 Cumartesi (19:00 – 22:00)
6.Oturum  4 Aralık  2021 Cumartesi (19:00 – 22:00)
Sessizlik günü   5 Aralık  2021 Pazar   (10:45 – 17:00)
7.Oturum 11 Aralık 2021 Cumartesi (19:00 – 22:00)
8.Oturum  18 Aralık 2021 Cumartesi (19:00 – 22:00)

Oryantasyon Buluşması Kapandı
1.Oturum Kapandı
2.Oturum Kapandı
3.Oturum Kapandı
4.Oturum Kapandı
5.Oturum Kapandı
6.Oturum Kapandı
7.Oturum Kapandı
Sessizlik günü Kapandı
8.Oturum Kapandı


 • Oryantasyon/ tanışma toplantısına katılmanız beklenir.
 • Programın sizin için uygun olduğuna karar vermeniz ve programa kabul edilmeniz durumunda, kayıt yapılabilir. Kayıt yapılırken ön kayıt ücreti alınır ve geri iadesi yapılmaz.
 • Ön kayıt ücreti, program ücretinin tamamından düşülür. Oryantasyon buluşması için ücret alınmaz.
 • 5 katılımcıdan az başvuru olduğunda program açılmaz.
 • Gündüz, akşam, hafta sonu programlarından hangisine katılmak istediğinizi lütfen mailinizin konu bölümünde bildiriniz.
 • Kendinizle ilgili bilinmesi gereken tüm özel durumları, Oryantasyon toplantısı sırasında dağıtılan formlarda yazabilir, eğitmenle özel olarak görüşebilirsiniz.