Sıkça Sorulan Sorular

İlk buluşma olan, oryantasyon buluşmasının amacı nedir?

Oryantasyon, eğitmen ve diğer katılımcılarla tanışmanız ve programın sizin için uygun olup olmadığına karar vermeniz içindir. Mindfulness ve yapılan alıştırmalar hakkında bilgi verilir ve programdan beklentilerinizin ne olduğu konusunda daha iyi fikir sahibi olmanız sağlanır. Ardından kişisel bilgilerinizin gizli tutulacağı garantisiyle size doldurmanız için bir anket verilir. Oryantasyondan sonra, programın nerede ve hangi saatler arasında yapılacağı görüşülür. Eğer birden fazla sınıf açılıyorsa bu durumda, eğitmenle birlikte hangi sınıfın ve saatlerin sizin için uygun olduğu belirlenir.

Oryantasyon buluşmasına gelemezsem?

Oryantasyon veya tanışma toplantısına gelemezseniz, eğitmen ile dışarıda ya da skype’ta MBSR programının sizin için uygun olup olmadığı, beklentiler ve taahhütlerin neler olduğunu ayrıntılı bir biçimde görüşmek üzere mutlaka buluşmanız gerekir.

Farkındalık, meditasyon ve MBSR herkes için mi?

Pek çok insan farkındalık ve / veya meditasyon pratiklerinden tüm hayatları boyunca yararlanmaktadır ancak bunlar herkes için hayatlarının her noktasında uygun uygulamalar olmayabilir. MBSR, birçok insana yarar sağlayan özel bir müfredat ve öğrenme yöntemidir. Ancak mutlaka eğitmenle önceden açıklıkla ve dürüstlükle içinde bulunduğunuz durumun paylaşılması gerekir.

Şu anda MBSR neden benim için uygun olmayabilir?

Şu anda madde bağımlılığı / bağımlılık veya yeme bozukluğu yaşıyorsanız ve iyileşmenizin üzerinden henüz 1 yıl geçmediyse
● Eğer yakın bir zamanda  büyük bir depresyon geçirmişseniz veya şu anda  geçiriyorsanız.
● Eğer  intihar eğiliminiz varsa
● Eğer TSSB’ niz (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) varsa ve travma tedavisi görmemişseniz

MBSR programına katılmamanız tavsiye edilir.

MBSR' ye katılmam için bu durumlar neden sorun olabilir?

Sadece MBSR için değil, herhangi bir meditasyon pratiğinde, zor duyguların veya düşüncelerin zaman zaman ortaya çıkması mümkündür ve bu duygular meditasyon uygulamasının başında daha da sarsıcı olabilir. Bunun olması yanlış bir şey değildir. Tüm bunlar sürecin bir parçası olabilir ve çoğu durumda bu duygular veya düşünceler alıştırmalar devam ettikçe azalır ve bu şekilde MBSR’ den tam bir fayda sağlanır. Fakat, eğer zor duygular ve düşünceler sizin için zararlı duygu ve düşünce kalıplarını kolayca tetikleyebiliyorsa, MBSR ‘yi almak için doğru zaman olmayabilir. (Bu konuyla ilgili sorularınız varsa, doktorunuza veya psikoterapistinize danışabilirsiniz. Lütfen eğitmene danışmaktan da çekinmeyin.)

Öyleyse programın şu anda benim için uygun olup olmadığını nasıl anlarım?

 • Yaşamınızda stresiniz varsa ve yaşadığınız stresi azaltmak için ömür boyu sürecek bir perspektif kazanmak istiyorsanız
 • Stres tepki kalıplarınızı öğrenmeye istekli iseniz
 • Program süresince günde 20 ila 60 dakikalık günlük meditasyon uygulaması için hayatınızda zaman ayırmaya istekli iseniz
 • Eğer 8 dersten en az 6’sına ve ek olarak bir günlük inzivaya katılabilirseniz
 • Bir grup ortamında pratik yapmak isterseniz
 • Zor düşünce, duygular, duyumlar ve streslerinizin farkına varmak için  psikolojik ve duygusal olarak kendi kendinize bir takım çalışmalar yapıyorsanız

MBSR programı tam da size göredir.

(Konuyla ilgili sorularınız varsa, doktorunuza veya psikoterapistinize danışın. Sorularınızı eğitmene sormaktan lütfen çekinmeyin.)

Bir buluşmayı kaçırabilir miyim?

Evet. Ancak programa başlamadan önce 2 buluşmadan daha fazla kaçırabileceğinizi düşünüyorsanız, daha uygun olacağınız ve daha rahat zaman ayırabileceğiniz bir zamanda programa katılmayı düşünebilirsiniz.

Sadece birkaç defa katılabilir ve buluşma başına ödeme yapabilir miyim?

Hayır, MBSR kapalı bir programdır. Her buluşmada farklı temalar ele alınır. Bir kere başladığınızda tüm programa bağlı kalmalısınız.

Program tarihleri neler? Program ücreti ne kadar?

MBSR Program tarihleri için ilgili sayfaya bakabilirsiniz. Sayfanın altında yaklaşan etkinliklerin tarihleri var.  Diğer eğitimler ve ücretler için lütfen mail atınız.

Program ücreti neleri içerir?

Ücret oryantasyon buluşmasını, 8 haftalık programı, 1 sessizlik günü (inziva) buluşmasını ve tüm eğitim materyallerini (ev ödevleri, çalışma sayfaları ve rehberli meditasyon ses kayıtları) kapsamaktadır.

Programda genel olarak kaç katılımcı olur?

Genellikle 5 ila  25 kişi arası

Programa çocukları kabul ediyor musunuz?

Hayır. Bu program 21 yaş üstü içindir. Çocuklar için ayrıca atölyelerimiz açılmaktadır. Konuyla ilgili mail yoluyla bilgi alabilirsiniz.

Bu program dünyada uygulanan diğer MBSR programları gibi midir?

Kesinlikle. Program Jon Kabat Zinn’i̇n Massachusetts Üniversitesi Mindfulness Merkezi için geliştirdiği programa dayanır.

MBSR bir tedavi midir?

MBSR bir tedavi veya bir terapi değildir. Strese ve nasıl deneyimlendiğine odaklandığımız bir grupla öğrenme deneyimidir. İki veya üç kişilik gruplar halinde grup etkileşimleri, tartışmalar ve iletişim uygulamaları içerir.

Kişisel bilgileri buluşmalarda paylaşmak zorunda mıyım?

Sınıf arkadaşlarınızla paylaştığınız her şeyi kendiniz belirlersiniz. Hiç bir şey paylaşmanız gerekmiyor. Sınıf konuşmalarının çoğu, deneyimlerin ayrıntıları veya kendimizle ilgili değil, ortak insan deneyimleri ve stresli olduğumuzda neler olduğuyla ilgilidir. Grup içindeki konuşmalar, destek ve teşvik almamıza ve bir topluluk içinde pratik yapmamıza yardımcı olabilir.

MBSR programı genel olarak nasıldır?

Herkes ve her grup farklı olduğundan, her sınıf da farklıdır. Genel olarak, program rehberli farkındalık uygulamaları, deneyimsel öğrenme egzersizleri, grup içi konuşmalar, dersler ve ikili uygulamaların birleşiminden oluşmaktadır. Kapsanan konular algı ve stres, hoş ve hoş olmayan olayların deneyimi, stres fizyolojisi, strese tepki verme, strese cevap verme, farkındalıkla iletişim, öz sevgi, saygı ve benzeri konulardır.

Programda ne tür farkındalık uygulamaları kullanılıyor?

Eğitmen tarafından yönlendirilen rehberli meditasyonlar, evde ses kayıtlarını dinleyerek yapılan rehberli meditasyonlar ve kendi kendine yapılan alıştırmalar aşağıdaki gibidir:

 • Nefes farkındalığı – Bedende nefese odaklanılır, ortaya çıkan düşünceler fark edilir
 • Farkındalık meditasyonları: Beden duyumlarına, tüm bedene, seslere, duygulara, düşünceye ve bütünsel farkındalığa  (anda ortaya çıkan her şeyin bilincinde olma hali) odaklanan diğer farkındalık meditasyonları
 • Beden Taraması – bedendeki farklı hislerin farkına varma
 • Yürüyüş Meditasyonu – ayaklardaki hislere, yürüyüş sürecine odaklanmak
 • Sevgi ve iyilik meditasyonu  – nezaket, samimiyet, kendiniz ve başkaları için iyilik isteme alışkanlığı ve bakış açısı yaratan bir alıştırma
 • Farkındalıkla  iletişim kurma uygulamaları (grup içinde çiftler halinde)  farkındalıkla birbirini dinleme ve konuşma

MBSR almadan önce farkındalık deneyimine sahip olmalı mıyım?

Hayır, bu program farkındalık ve / veya meditasyon pratiği ile ilgili tüm deneyim seviyelerine uygundur.